Přebytek kofeinu – více než 200 miligramů (mg) denně

Přebytek kofeinu – více než 200 miligramů (mg) denně

Pomáhají i prenatální vitamíny

Prenatální vitamíny dodají potřebné vitamíny a minerály navíc, které vaše tělo nevstřebá ani při zdravé výživě. Prenatální vitamíny se nepoužívají místo zdravé výživy, ani nejsou určeny pouze pro ty, kterým chybí konkrétní živiny.

Poskytují další živiny, které nemusíte přijímat z jídla. Prenatální vitamíny jsou zvláště dobré pro přidané množství kyseliny listové potřebné k prevenci defektů neurální trubice. Tyto vitamíny jsou k dispozici volně prodejné nebo na předpis od vašeho porodníka nebo poskytovatele zdravotní péče.

Jakým potravinám se vyhnout

Když jste těhotná a díváte se na svou výživu, je také nutné pochopit, že existují určité potraviny, které byste neměli jíst. Vyhýbání se následujícím potravinám může předejít problémům pro vás a vaše dítě:

Párky v rohlíku, obědy/lahůdky nebo bologna – mohou způsobit listerii , pokud nejsou důkladně zahřáté.

Měkké sýry, které nejsou pasterizované – s vysokým obsahem bakterií.

Tuňák velkooký, makrela královská, marlín, červenice obecná, mečoun, žralok, dlaždice – vysoký obsah rtuti.

Syrové ryby a korýši – vysoký obsah bakterií.

Nedostatečně tepelně upravené maso, drůbež, vejce nebo masové pomazánky.

Neumyté ovoce a zelenina.

Nadbytek kofeinu – více než 200 miligramů (mg) denně. Jeden šálek kávy o objemu 8 uncí má 95 mg a 12 uncí coly má 33 mg.

Alkohol – Žádná hladina alkoholu nebyla stanovena jako bezpečná během těhotenství. Alkohol může vést k potratu, mrtvému ​​porodu nebo fetálnímu alkoholovému syndromu . Vyhnout se veškerému alkoholu je nejbezpečnější možností.

Pokud máte obavy

Poraďte se se svým lékařem nebo poskytovatelem zdravotní péče, pokud máte nějaké obavy ohledně vaší výživy nebo pokud máte nějaké zvláštní zdravotní problémy, jako jsou:

  • Diabetes.
  • Těhotenská cukrovka.
  • Hubnutí během těhotenství.
  • Jiné starosti.

Váš poskytovatel zdravotní péče vám může pomoci nebo vás odkázat na odborníka na výživu nebo dietologa , který vám může pomoci.

Dobrá výživa je v těhotenství životně důležitá. Zdravé stravování může pomoci zajistit zdravé těhotenství pro vás a vaše dítě. Dieta se v těhotenství nedoporučuje. Jezte každý den doporučené množství ovoce, zeleniny, celozrnných výrobků, libového masa a dobrých tuků. To vám nejen pomůže cítit se lépe a dodá vám více energie, ale také zvýší pravděpodobnost, že vaše dítě bude zdravé.

Narodilo se vám nedávno dítě a cítíte se připraveni znovu rozrůst vaši rodinu? Přemýšlíte o dokonalém načasování mezi vašimi nejmenšími? Další těhotenství bez dostatečného času na uzdravení vašeho těla může ohrozit vás i nové dítě. Vyzbrojte se fakty, aby bylo vaše následné těhotenství co nejbezpečnější.

Klíčové věci:

  • Je možné ovulovat a znovu otěhotnět tři týdny po porodu – před návratem menstruace.
  • Kojení může oddálit návrat ovulace, ale není to spolehlivá metoda antikoncepce.
  • Pokud jste předčasně porodila, opětovné otěhotnění do šesti měsíců zvyšuje riziko dalšího předčasného porodu až o 47 %.
  • Pokud jste měla císařský řez, opětovné otěhotnění před 18. měsícem zvyšuje pravděpodobnost ruptury dělohy v případě porodu třikrát.
  • Je důležité vytvořit plán kontroly porodnosti. Až 45 % těhotenství ve Spojených státech je neplánovaných. Jedno ze tří těhotenství, které následuje po těhotenství, začíná před 18 měsíci po porodu.

Mohu otěhotnět hned po porodu?

Ovulovat a otěhotnět můžete již tři týdny po porodu. Načasování závisí na mnoha faktorech, včetně toho, jak se vaše tělo zotavuje z porodu. Tělo každé ženy je jiné. Některým může návrat menstruace trvat mnohem déle. U žen, které nekojí, se menstruace obvykle vrátí kolem 12. týdne.

Co když kojím?

Kojení může oddálit návrat ovulace na dlouhou dobu v závislosti na tom, jak často vaše dítě kojí. Kojení dítěte na požádání – často během dne i noci – podporuje vysoké hladiny hormonu prolaktinu, který zastavuje produkci hormonů způsobujících ovulaci.

Většina dětí ve Spojených státech začíná jíst pevnou stravu a kojit méně často kolem šesti měsíců. Jsou také povzbuzováni, aby v noci spali delší úseky. Za těchto podmínek se ovulace obvykle vrací kolem šesti měsíců, kdy začíná odstavení. Studie lovců a sběračů, kteří praktikují kojení na požádání ve dne i v noci, zjistila, že ovulace byla opožděna o jeden až dva roky a možná i déle.

Podle American College of Gynecologists by ženy měly kojit jako zásadní součást udržení zdraví mezi těhotenstvími. Kojení mezi těhotenstvími, poskytnutí času vašemu tělu na uzdravení a adekvátní výživa jsou nezbytné pro podporu zdraví budoucích těhotenství.

V nedávné studii vědci zjistili, že pokud by 90 % žen kojilo výhradně šest měsíců a pokračovalo v kojení ještě jeden rok po porodu, zabránilo by se:

  • 5 023 případů rakoviny prsu ročně
  • 12 320 případů diabetu 2. typu ročně
  • 35 982 případů vysokého krevního tlaku ročně
  • 8 487 infarktů ročně

Odborníci doporučují během kojení užívat prenatální vitamíny a jíst zdravou stravu. Pokud plánujete znovu otěhotnět, ujistěte se, že užíváte prenatální vitamín s alespoň 400 mikrogramy kyseliny listové denně, počínaje alespoň měsícem, než znovu otěhotníte.

I když kojení může oddálit ovulaci, není to spolehlivá metoda antikoncepce. Vzhledem k proměnným ve vašem životním stylu, vašem těle a rozvrhu krmení vašeho dítěte můžete kdykoli znovu začít ovulovat. K ovulaci může dojít před návratem menstruace, takže možná ani nevíte, že jste v plodném období pro početí.

Je bezpečné hned znovu otěhotnět?

Otěhotnění ihned po porodu a bezpečný porod je možné, ale přináší zvýšené riziko. Studie ukazují určité zvýšení rizika s méně než 18 měsíci mezi těhotenstvími a vyšší úroveň zvýšeného rizika s méně než šesti měsíci. American College of Gynecologists doporučuje vyhnout se otěhotnění během prvních šesti měsíců po narození dítěte a počkat 18 měsíců mezi těhotenstvími, aby se dosáhlo nejlepších výsledků.

Jaká jsou rizika?

  • Předčasný porod. Pokud se vám narodilo předčasně narozené dítě, vaše riziko dalšího předčasného porodu se zvyšuje o 14–47 % , pokud okamžitě znovu otěhotníte.
  • Ruptura dělohy. Pokud jste podstoupila císařský řez, máte třikrát vyšší pravděpodobnost prasknutí dělohy během porodu, pokud jste otěhotněla s méně než 18 měsíci mezi těhotenstvími.
  • Ztráty na životech. Ruptura dělohy je život ohrožující pro matku i dítě. Je také pravděpodobnější, že budete potřebovat krevní transfuze a budete se zotavovat pomaleji.

Jedno ze tří těhotenství, které následuje po jiném těhotenství ve Spojených státech, začíná do 18 měsíců po porodu. Až 45 % těhotenství ve Spojených státech je neplánovaných. Ať už plánujete správný čas pro další těhotenství nebo si nejste jisti, zda chcete znovu otěhotnět, je nezbytné, abyste se o správné možnosti antikoncepce poradili se svým lékařem.

Je důležité vytvořit si plán kontroly porodnosti, abyste neotěhotněla brzy po porodu svého dítěte. Promluvte si se svým poskytovatelem zdravotní péče o svých možnostech a načasování pro další dítě.

Pokud máte syndrom polycystických vaječníků (PCOS), dosažení těhotenství může být náročná cesta. Přesto se správným přístupem k dietě a cvičení – spolu s lékařskými možnostmi a poradenstvím od vašeho pečovatelského týmu – je možné, aby si mnoho žen splnilo svůj sen mít dítě.

Klíčové věci:

  • Syndrom polycystických ovarií (PCOS) postihuje celé tělo prostřednictvím hormonální nerovnováhy a narušuje ovluaci.
  • Dieta, cvičení a hubnutí mohou stačit k zahájení ovulace u PCOS.
  • Léky vám mohou pomoci k ovulaci, pokud dietní změny nepomohou vašemu PCOS.
  • Některé ženy mohou potřebovat postupy plodnosti, jako je intrauterinní inseminace (IUI) nebo in vitro fertilizace (IVF), aby otěhotněly s PCOS.
  • Těhotenství s PCOS mají vyšší šanci na mnoho komplikací a vyžadují pečlivé sledování. Některé léky mohou snížit riziko komplikací.

Vaše genetika a další faktory určí, co potřebujete k otěhotnění a nejlepší způsoby, jak udržet vás a vaše dítě zdravé během těhotenství pro bezpečný porod.

Proč je těžké otěhotnět, pokud máte PCOS?

Syndrom polycystických ovarií (PCOS) narušuje hormonální rovnováhu ve vašem těle. V normálním menstruačním cyklu se hladiny hormonů mění, aby spustily dozrání vajíček ve vaječnících a jejich uvolnění (tzv. ovulace), což umožňuje otěhotnění. Pokud máte PCOS, vaše vaječníky jsou pokryty mnoha malými tkáňovými kapsami plnými tekutiny (nebo cyst). Cysty mají v sobě nezralá vajíčka, ale často nerostou. Můžete ovulovat nepravidelně nebo vůbec.

Přesný důvod hormonální nerovnováhy u PCOS není znám. Může to být zahájeno inzulínovou rezistencí, což znamená, že vaše tělo potřebuje vytvořit více hormonu inzulínu, aby kontrolovalo hladinu cukru v krvi. Inzulín způsobuje, že vaječníky produkují více testosteronu a dalších hormonů, než by měly. Funguje to jako dominový efekt, přičemž jedna nerovnováha vede k dalším.

Hypofýza je dalším tvůrcem hormonů v těle a je také ovlivněna nadbytkem hormonů. Vaše hypofýza produkuje luteinizační hormon (LH), který pomáhá kontrolovat menstruační cyklus a říká vašemu tělu, aby ovulovalo. V PCOS máte vyšší, konstantní hladinu LH spíše než měnící se úroveň. Z tohoto důvodu PCOS také ztěžuje sledování ovulace pomocí domácích ovulačních testů, které měří změny LH.

Způsoby, jak otěhotnět s PCOS

Otěhotnění s PCOS může být komplikované, ale existují možnosti. Můžete být schopni pomoci vašemu tělu ovulovat prostřednictvím změn stravy nebo může brát léky. Někteří lidé mohou potřebovat postupy, jako je IVF nebo chirurgický zákrok.

Dieta a cvičení

Inzulinová rezistence je velkou součástí PCOS. Můžete mít inzulínovou rezistenci kvůli genetice, příliš mnoho cukru ve stravě, nadměrnému břišnímu tuku, nedostatku fyzické aktivity nebo kombinaci těchto příčin.

Contents

Ingresar a tu cuenta
Logout
Open chat
¿Necesitas ayuda?