A szupergyomokról kimutatták, hogy 22 államban több millió hektárt érintenek

A szupergyomokról kimutatták, hogy 22 államban több millió hektárt érintenek

Jelenleg világszerte új GM-növények és GE-állatok fejlesztése folyik.

  • Az, hogy a GM-élelmiszerek hozzáadását vagy elkerülését választja, személyes döntés, és az Ön egyéni vagy családi prioritásaitól függ.
  • Az első GMO 1994-es bevezetése óta és a mai napig az emberek véleménye megoszlik a GMO-kkal kapcsolatban. Itt összegyűjtöttem egy kutatást és négy fontos kérdésre adott válaszokat, amelyek segítik az Ön jövőbeli étkezési döntéseit.

    Hasznosak a GMO-k?

    A válasz attól függ, hogy a gazdálkodót vagy a fogyasztót kérdezi-e.

    Egyes gazdálkodók számára úgy tűnik, hogy a specifikus GM-növények növelik a hozamot, javítják a szem minőségét és a kártevőkkel szembeni ellenállást, ellenállnak a gyomirtó szerek nagyarányú használatának, valamint támogatják a mezőgazdaságot és a gazdasági növekedést.

    A fogyasztó számára a génmódosított növények úgy alakíthatók ki, hogy a kívánt egészségügyi eredmények érdekében speciális tápanyagokat tartalmazzanak. Például a GM Camelina sativa magolajból (hamis len) származó magolaj kiegészítése hasonló javulást eredményezett a két elsődleges omega-3 gyulladáscsökkentő zsírsavban, az EPA-ban és a DHA-ban, a halolajhoz képest. A magolaj költséghatékonyabb stratégiát jelent az omega-3 zsírsavszint növelésére, amely segíthet a szív- és érrendszeri betegségek kockázatának növelésében.

    Ezenkívül kimutatták, hogy a GMO-kukorica alacsonyabb szintű mikotoxinokat , gombákból származó mérgező vegyületeket tartalmaz, amelyek rövid és hosszú távú hatást gyakorolnak az emberi és állati egészségre.

    A GM-növények az állami támogatások miatt lényegesen olcsóbbak is a fogyasztók számára, mint a bio- és nem GMO-növények. Ezek az élelmiszerek a háztartási élelmiszerköltségek csökkentésének stratégiáját képviselik.

    Kockázatosak a GMO-k?

    Allergenitás

    A GM-fogyasztás egyik aggodalomra ad okot az allergenitás potenciális növekedése – vagy annak a valószínűsége, hogy egy GM élelmiszer új fehérjéje(i) allergiás reakciókat válthatnak ki. A kutatások szerint az elmúlt néhány évtizedben az Egyesült Államokban és az Egyesült Királyságban is emelkedő tendenciát mutattak az ételallergiák diagnosztizálásában. Ez az emelkedés a jelentések szerint még azelőtt kezdődött, hogy az első GM-élelmiszert 1996-ban bevezették volna az Egyesült Államok piacára, és mielőtt a GM-növények általánosan elérhetőek lettek volna az Egyesült Királyságban.

    A génmódosított növények potenciális egészségügyi hatásainak súlyossága ellenére 2017-ben 83 allergenitással kapcsolatos vizsgálat áttekintése során nem találtak olyan embereken vagy állatokon randomizált, kontrollált kísérleteket, amelyek elősegítenék az ok-okozati összefüggések megállapítását. Az Annals of Allergy, Asthma and Immunology azonban arról számolt be, hogy 3 tanulmányt találtak, amelyek fokozott érzékenységet mutattak a génmódosított növényekre – 2 a GM kukoricára, és egy humán vizsgálat a GM szójára (amely egy bevitt brazil diófehérjét tartalmazott). Úgy tűnik, hogy az első két vizsgálat nem eredményezett fokozott klinikai allergiás reakciókat, míg a harmadik vizsgálat nem vizsgálta a GM szója génmódosított fogyasztását, így a klinikai reakciók nem ismertek. A harmadik tanulmány kutatói megerősítették azt a meggyőződésüket, hogy bizonyíték van a GM által kiváltott véletlen allergén génátvitel lehetőségére. A hosszadalmas felülvizsgálat egyébként nem talált bizonyítékot a fennmaradó bizonyítékok között, amely alátámasztaná azt az állítást, hogy a GM-növények allergénebbek, mint a hagyományos növények. Valójában néhány tanulmány azt találta, hogy a génmódosított növények gyengébb IgE-kötődést eredményeznek, mint a hagyományos növények, csökkentve az allergiás reakciók lehetőségét.

    Egy másik tanulmány arról számol be, hogy sok génmódosított növény nagyon kis mennyiségben tartalmaz új fehérjéket, a szokásos 1 mg-os allergén küszöb alatt. Egyes szakértők szerint úgy tűnik, hogy ez a korlátozott új fehérjetartalom csökkenti az allergiás reakciók lehetőségét még azoknál is, akiknek allergiás anamnézisük van.

    Környezeti hatás

    Génmódosított gyomirtószer-rezisztens növényeket termesztenek világszerte, jelenleg 29 országban. A génmódosított növények mintegy 80%-át azzal a szándékkal hozták létre, hogy elviseljék a gyomirtó szerek erős használatát (akár 15-szörösét!), vagy saját rovarölő szert állítsanak elő. A génmódosított növényeket soha nem lehet visszahívni, miután elültették, és a környezetbe való bejutást követően az autópályák, parkolók és vadon élő szántóföldek mentén nőttek. Ez a „ szupergyomok ” kialakulásához vezetett – olyan gyomok, amelyek szelektíven életben maradnak, mert túlélik a gyomirtó szerek használatát. A szupergyomokról kimutatták, hogy 22 államban több millió hektárt érintenek.

    Ezenkívül 2001-ben egy génmódosított kukoricafajtáról – a Starlink GM kukoricáról –, amelyet csak az Egyesült Államok takarmányozásában engedélyeztek, azt találták, hogy véletlenül megjelent az emberi élelmiszer-ellátásban.

    Karcinogén kockázat

    Közel 1000 tanulmány áttekintése után az Egészségügyi Világszervezet Nemzetközi Rákkutató Ügynöksége (IARC) 2015-ben hivatalosan „ valószínűleg rákkeltőnek ” minősítette a glifozátot – a GM-növényeken használt fő gyomirtó szert – 2015-ben. bizonyíték arra, hogy a glifozát genotoxikus, ami rákhoz vezető genetikai mutációkat idézhet elő. A glifozát expozícióval kapcsolatos legmélyebb összefüggések a non-Hodgkin limfóma előfordulása volt emberekben és daganatok állatokban.

    Az IARC következtetéseit az összes nyilvánosan elérhető bizonyíték szisztematikus felülvizsgálata után nyilatkozta. Ez az álláspont ellentétben áll számos szabályozó ügynökség – például az FDA – következtetéseivel, amelyek nagymértékben támaszkodnak az iparág által finanszírozott toxikológiai tanulmányokra, nem pedig a nyilvánosan elérhető kutatások elemzésére.

    Lila paradicsom most, mi lesz ezután?

    14 év után az első génmódosított lila paradicsomfajtát 2022 szeptemberében hagyta jóvá az USDA, és 2023 tavaszán kerülhet kereskedelmi forgalomba. Ez az egyik első olyan génmódosított növény, amelybe a géneket inkább bizonyos egészségügyi előnyökkel, mintsem az egészségre való tekintettel helyezik be. mezőgazdasági igény vagy vágy. Ezek a paradicsomok magasabb szintű antocianint tartalmaznak, a bogyókban található pigmentben gazdag fitokemikáliát, amely csökkenti a rák és a betegségek kockázatát. A mai napig nem végeztek randomizált, kontrollált kísérleteket embereken az új paradicsom elfogyasztásának egészségügyi következményeinek felmérésére. Egy egérvizsgálat azonban megállapította, hogy ez a GM-fajta 30%-kal növelte a rákra fogékony egerek élettartamát.

    Következő a láthatáron? Jelenleg világszerte folynak a korlátozott szántóföldi kísérletek a génmódosított gyapot, kukorica és egyéb növények új fajtáira vonatkozóan. A genetikailag módosított (GE) Chinook lazacot gyorsan háromszorosára tervezték, és Kanadában már értékesítik. Az Egyesült Államokban azonban a több mint 18 000 telephellyel rendelkező kiskereskedők hosszú listája vállalta, hogy nem értékesíti a GE lazacot.

    A piaci aggodalmak ellenére a génmanipulált állatok jelenlegi fejlesztése legalább 35 másik halfajt, valamint csirkét, tehenet és sertést foglal magában.

    Egyem vagy kerüljem őket?

    Erre a kérdésre csak Ön adhat választ – és ez attól függ, hogy mi a prioritása. Ha az a cél, hogy csökkentse élelmiszerköltségeit, és élvezze az élelmiszerekhez való nagyobb hozzáférést, a GM-növények valószínűleg jó vásárlást jelentenek.

    Ha aggódik a génmódosított növények nem szándékos következményei, a rák kockázata és a környezeti hatások miatt, valószínűleg ideális a GM-növények korlátozása vagy elkerülése.

    A GMO-élelmiszerek korlátozása, elkerülése vagy befogadása személyes döntés. Ha úgy dönt, hogy korlátozza bevitelét, fogyasszon több bio, friss és teljes értékű élelmiszert, valamint nem GMO Project Verified termékeket, hogy csökkentse az expozíciót és segítsen megóvni a környezetet.

    A székrekedés világszerte az egyik leggyakoribb emésztési betegség, amely szinte minden embert érint élete egy bizonyos pontján. Vannak, akik csak alkalmanként tapasztalják, míg mások krónikusan foglalkoznak vele.

    A legfontosabb elvitelek:

    • A Senna egy ehető, fás szárú növény, amely serkentő hashajtó hatást fejt ki a vastagbélben, ami fokozza a bélmozgást. Csak rövid ideig szedje a súlyos mellékhatások elkerülése érdekében.
    • A borsmenta tea segít ellazítani a bél sima izmait, és hozzájárulhat a bélmozgás könnyebbé tételéhez és a bélrendszeri kellemetlenségek csökkenéséhez.
    • A gyömbérgyökér szoros rokonságban áll a kurkuma növényével, és két fő bioaktív vegyületet tartalmaz – gingerolt és shogaolt. Ezek a fitokemikáliák segítenek csökkenteni a gyulladást, javítják a gyomor- és vastagbélmozgást, az émelygést és a hányást.
    • A Senna és más serkentő hashajtók szokásformálóvá válhatnak, ezért csak rövid távú alkalmazása javasolt.
    • A teák gyorsan hatnak 30 perctől 10 óráig, típustól függően.
    • A székrekedéssel járó problémák többsége megelőzhető megfelelő folyadékbevitellel, rostbevitellel, aktivitással és a menni vágy figyelmen kívül hagyásával.

    Az emésztőrendszer lényegében egy cső, amely a szájtól a végbélnyílásig vezet, és amely a tápanyagok emésztéséért, felszívódásáért és szállításáért felelős. Ez a szerv fenntartja növekedésünket, fejlődésünket és egészségünket, de működése könnyen sérülhet számos tényező miatt, mint például az alacsony víz- és/vagy alacsony rostbevitel, stressz, mozgásszegény életmód és mások.

    Amikor az anyag felhalmozódik a vastagbélben, a belek utolsó részében, és nem lehet hatékonyan és gyakran felszabadulni, székrekedés lép fel. A székrekedés fájdalmat, kényelmetlenséget, puffadást, gázokat, görcsöket és elnehezülést okoz. A hashajtók, beleértve a tea formájában lévőket is, hasznos otthoni gyógymódok lehetnek azok számára, akiknek segítségre van szükségük.

    Mi az a székrekedés?

    A székrekedést az alábbiak közül egy vagy több jellemzi:

    • Kevesebb, mint 3 székletürítés hetente.
    • Feszültség vagy nyomás az evakuáláshoz.
    • Kemény, száraz székletürítés.
    • Úgy érzi, elzáródás van a végbelében.
    • Érzi azt az érzést, hogy nem tudja teljesen kiüríteni a vastagbelét.

    Mi az a hashajtó tea?

    A hashajtó tea egy olyan tea, amelyet hashajtó tulajdonságú gyógynövényekből készítenek. Ezek a gyógynövények a tea főzéséhez használt forró vízzel kombinálva elősegítik a rendszeresebb és könnyebben átjárható székletürítést.

    Milyen teákat használnak az emberek a székrekedés kezelésére?

    Van néhány ismert hashajtó tulajdonságú tea, elsősorban a szenna, a borsmenta és a gyömbér.

    Senna Tea

    A Senna alexandrina egy fás szárú cserje ehető gyümölcsökkel és levelekkel, amelyek fogyasztása esetén serkentő hashajtó hatást fejtenek ki. A Senna az FDA által jóváhagyott, vény nélkül kapható hashajtó a székrekedés rövid távú kezelésére vagy a bél előkészítésére műtét vagy kolonoszkópia előtt. A Senna serkenti az idegek és a vastagbél összehúzódását, ami elősegíti a bélmozgást. Egy randomizált-kontrollos vizsgálat (STIMULAX vizsgálat) azt találta, hogy a stimuláns (beleértve a szenna) és az ozmotikus hashajtókat egyaránt kapó vastag- és végbélműtéten végzett betegek korábban helyreállították a gyomor-bélrendszeri funkciót, kevesebb műtét utáni komplikációval, mint a placebót kapó betegek.

    Borsmenta tea

    A borsmenta növényből készült borsmenta tea koffein- és stimulánsmentes ital.

    Contents

    Ingresar a tu cuenta
    Logout
    Open chat
    ¿Necesitas ayuda?